EXCHANGE ON THE SHOLDERS OF GIANTS
Ghoolbit
cryptocurrency
ghoolbit
Jordan, Tehran
+98 21 88886982
24/7 Support


مقالات غول بیت

اتریوم چیست؟

 

اتریوم چیست؟

اتریوم یک سیستم مبتنی بر بلاک چین است که در آن هر کسی می‌تواند هر سرویس دیجیتالی را بدون گذراندن یک پروسه تایید رسمی و متمرکز - مانند افزودن یک اپلیکیشن به اپ استور اپل، بسازد و به طور ایمن اجرا کند. به عبارت دیگر اتریوم یک پلتفرم محاسباتی غیرمتمرکز است که به شما این امکان را میدهد مانند یک لپ تاپ یا رایانه شخصی آن را در نظر بگیرید، اما روی یک دستگاه کار نمیکند بلکه  به طور همزمان روی هزاران دستگاه در سراسر جهان اجرا می شود و به این معنی است که مالکی ندارد.

اتریوم به عنوان «کامپیوتر جهانی» شناخته شده است زیرا دسترسی بدون مجوز به یک سیستم کامل تورینگ را امکان پذیر می کند که می تواند هر درخواستی را که در زبان برنامه نویسی سفارشی خود اجرا می شود پردازش کند.

اتریوم مانند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به شما امکان انتقال پول دیجیتال را می دهد. همچنین برنامه هایی را تقویت می کند که همه می توانند از آنها استفاده کنند و هیچ کس نمی تواند آنها را حذف کند.

 از آنجایی که بسیار انعطاف پذیر است، انواع برنامه های پیچیده را می توان در اتریوم راه اندازی کرد.این بلاک چین قابل برنامه ریزی در جهان است. به بیان ساده توسعه دهندگان می توانند کدی را ایجاد و راه اندازی کنند که به جای وجود روی یک سرور متمرکز، در یک شبکه توزیع شده اجرا شود. این نحوه عملکرد آن به این معنی است که اتریوم بیشتر از یک شبکه پرداختی است. اتریوم یک مجموعه ایی از بازار خدمات مالی، بازی و برنامه هایی است که نمی توانند داده های شما را بدزدند یا سانسور کنند.

 

پس اتریوم بر پایه نوآوری بیت کوین استوار است اما با برخی تفاوت های بزرگ. هر دو به شما امکان می دهند از پول دیجیتال بدون واسطه یا بانک استفاده کنید. اما اتریوم قابل برنامه نویسی است، بنابراین می توانید از آن برای بسیاری از دارایی های دیجیتال مختلف - حتی بیت کوین نیز استفاده کنید!

می‌توانیم هدف اتریوم را ارائه پلتفرمی خلاصه کنیم که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد اپلیکیشن‌های دیجیتالی بسازند.

نکات کلیدی:

  1. غیر متمرکز - هیچ کنترل مرکزی از سمت شخص ثالث روی آن وجود ندارد.
  2. ایمن قابل اعتماد - تقلب و دخالت شخص ثالث اگر غیرممکن نباشد بسیار دشوار است
  3. قابل دسترسی جهانی - هر کسی می تواند بدون نیاز به مجوز برنامه های اتریوم را بسازد، استقرار و استفاده کند.

 

بانکداری برای همه

همه به خدمات مالی دسترسی ندارند. اما تنها چیزی که برای دسترسی به اتریوم و محصولات وام، استقراض و پس‌انداز آن نیاز دارید، اتصال به اینترنت است.

اینترنت خصوصی تر

برای استفاده از برنامه اتریوم نیازی به ارائه تمام اطلاعات شخصی خود ندارید. اتریوم در حال ساختن اکونومی مبتنی بر ارزش است، نه نظارت.

یک شبکه همتا به همتا

اتریوم به شما این امکان را می دهد که مستقیماً با شخص دیگری پول جابه جا کنید یا قرارداد ببندید. نیازی نیست از طریق شرکت های واسط اقدام کنید.

مقاوم در برابر سانسور

هیچ دولت یا شرکتی، کنترلی بر اتریوم ندارد. این غیرمتمرکز کردن، تقریباً غیرممکن است که کسی مانع از دریافت پرداخت یا استفاده از خدمات در اتریوم شود.

ضمانت های بازرگانی

اتریوم زمینه بازی برابر تری ایجاد می کند. مشتریان تضمینی امن دارند که وجوه تنها در صورتی تغییر خواهد کرد که آنچه توافق شده را ارائه دهند. برای انجام تجارت نیازی به نفوذ شرکت های بزرگ ندارید.

سازگاری برای پیروزی

محصولات و تجربیات بهتر همیشه در حال ساخت هستند زیرا محصولات اتریوم به طور پیش فرض سازگار هستند. شرکت ها می توانند بر موفقیت یکدیگر بنا شوند.

چه چیزی اتریوم را ارزشمند می کند؟

اشاره کردیم که اتریوم می تواند کد را در یک سیستم توزیع شده اجرا کند. به این ترتیب، برنامه ها نمی توانند توسط شخصی از  خارج سیستم دستکاری شوند. آنها به پایگاه داده اتریوم (یعنی بلاک چین) اضافه می شوند و می توانند طوری برنامه ریزی شوند که کد قابل ویرایش نباشد. علاوه بر این، پایگاه داده برای همه قابل مشاهده است، بنابراین کاربران می توانند کدها را قبل از کار بررسی کنند.

چگونه اتریوم به این اهداف دست می یابد؟

اتریوم به عنوان یک بلاک چین با زبان برنامه نویسی داخلی «Turing full» - به نام Solidity - طراحی شده است که می تواند برای ایجاد قراردادهای هوشمند استفاده شود. این بدان معناست که هر کسی، در هر کجا، می تواند برنامه هایی را راه اندازی کند و نمی توان از آن  آفلاین استفاده کند. جالب‌تر اینکه، از آنجایی که واحد اصلی آن - اتر – ارزش ها را ذخیره می‌کند، این برنامه‌ها می‌توانند شرایطی را برای نحوه انتقال ارزش تعیین کنند.

قابل درک است که ایده "پول قابل برنامه ریزی" کاربران، توسعه دهندگان و مشاغل در سراسر جهان را مجذوب خود کرده است.

 

Turing Complete به چه معناست؟ این  ویژگی یک کامپیوتر یا زبان کامپیوتر به این معنی است که می تواند هر زبان کامپیوتر/کامپیوتر دیگری را شبیه سازی کند و با زمان/منابع کافی هر مشکل محاسباتی را حل کند. ماشین مجازی اتریوم یک نمونه آن است و به عنوان «کامپیوتر جهانی» توصیف می‌شود، زیرا در نظر گرفته شده است تا بتواند از هر مشکل محاسباتی پشتیبانی کند، اگرچه در بی‌نهایت مقیاس‌پذیر نیست.

تمام معنای تورینگ کامل این است که Solidity یک زبان برنامه نویسی است که قادر به برنامه نویسی برای هر محاسبات فرضی است. بنابراین، در تئوری، هر برنامه کامپیوتری را می توان در Solidity برنامه ریزی کرد و بر روی پلت فرم اتریوم اجرا کرد. بنابراین، همانطور که در بالا اشاره کردیم این زبان همان چیزی است که «قراردادهای هوشمند» اتریوم به آن نوشته شده است.

درست مانند بیت کوین که از فناوری بلاک چین برای ذخیره داده های تراکنش های خود به روشی امن و غیرمتمرکز استفاده می کند، اتریوم نیز از فناوری بلاک چین برای ذخیره داده های تراکنش ها و داده های قراردادی استفاده می کند.

انتقال در وضعیت اتریوم. قراردادهای هوشمندی که بر روی اتریوم اجرا می‌شوند توسط تراکنش‌ها (اعم از کاربران یا سایر قراردادها) ایجاد می‌شوند. هنگامی که یک کاربر یک تراکنش را به یک قرارداد ارسال می کند، هر گره در شبکه کد قرارداد را اجرا می کند و خروجی را ثبت می کند. این کار را با استفاده از ماشین مجازی اتریوم (EVM) انجام می دهد، که قراردادهای هوشمند را به دستورالعمل هایی تبدیل می کند که رایانه می تواند بخواند. برای به روز رسانی حالت، مکانیزم خاصی به نام استخراج (در حال حاضر) استفاده می شود. ماینینگ با الگوریتم اثبات کار، بسیار شبیه به بیت کوین، انجام می شود. به زودی در این مورد عمیق تر خواهیم شد.

 

ویژگی ها و اکوسیستم منحصر به فرد اتریوم

از این رو، می‌توانیم اکوسیستمی را که اتریوم فعال می‌کند و اینکه چرا علاقه زیادی به این پلتفرم وجود دارد،بحث کنیم.

قبل از اتریوم، دنیای بلاک چین به یک برنامه اصلی (ارز رمزنگاری شده از طریق بیت کوین) و سایر پروژه‌های سوداگرانه مانند Namecoin که از بلاک چین برای فروش نام‌های دامنه غیرمتمرکز استفاده می‌کرد، محدود بود. اتریوم پلتفرمی را برای هر برنامه غیرمتمرکز که در بالای آن ساخته می شود فراهم می کند.

اما این DApp ها چگونه کار خواهند کرد؟ خوب، یکی از مؤلفه‌های کلیدی عملکرد آن‌ها، ارز بومی اتریوم است که به عنوان پول مناسب برای تراکنش‌های پلتفرم اتریوم استفاده می‌شود. همانند بیت‌کوین، پلتفرم اتریوم به کاربرانی که تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند با دریافت کارمزد پاداش می‌دهد. کارمزد تراکنش‌های اتریوم به عنوان گس(Gas) شناخته می‌شوند.

با این حال، بر خلاف بیت کوین، اتریوم امکان استفاده از ارزهای دیگر را نیز در این پلتفرم فراهم می کند. هر کسی می تواند دارایی ایجاد کند و از اتریوم برای تجارت آنها استفاده کند. اینها به عنوان توکن شناخته می شوند.

برخی از کاربردهای معروف توکن ها عبارتند از:

  1. استیبل کوین ها: توکن هایی که به ارزش یک ارز سنتی گره خورده اند و بسیاری از مشکلات نوسان ارزهای دیجیتال فعلی را حل می کنند.
  2. توکن های حاکمیتی - این نشانه ها می توانند قدرت رای دادن برای یک برنامه غیرمتمرکز را نشان دهند.
  3. توکن های کلکسیونی - این توکن ها می توانند اقلام قابل جمع آوری مانند اثار هنری دیجیتال یا آیتم های بازی قابل جمع آوری را نشان دهند. اینها معمولاً به عنوان NFT (توکن های غیر قابل تعویض) شناخته می شوند.

 

محدودیت های اتریوم

مهم ترین محدودیت اتریوم - مانند بیت کوین - مقیاس پذیری آن است، که مانند بیت کوین، بدون به خطر انداختن غیر متمرکز سازی یا امنیت به سختی می توان به آن دست یافت.

ارز فیات به امنیت و مقیاس‌پذیری دست می‌یابد، اما غیر متمرکز سازی را قربانی این امر می‌کند. در مقابل، بیت کوین به متمرکز سازی و امنیت دست می یابد اما مقیاس پذیری را قربانی این کار می کند. در حال حاضر این داستان مشابه با اتریوم رخ میدهد، در حالی که منتقدان آن همچنین به مؤسس آن به عنوان نقطه شکست و عدم شفافیت در مورد عرضه کلی آن اشاره می‌کنند.

هنگامی که اتریوم راه اندازی شد، به عنوان نسخه ارتقا یافته بیت کوین تلقی می شد، نه تنها به این دلیل که استفاده  اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز DApps را ممکن می کرد، بلکه به این دلیل که تعداد تراکنش هایی را که می توان در هر ثانیه پردازش کرد، ارتقا داد.

این مقیاس پذیری بیشتری به پلتفرم می دهد، اما همچنان محدود است. بیت کوین می تواند حدود 5 تراکنش را در ثانیه انجام دهد، در حالی که اتریوم می تواند حدود 30 تراکنش را انجام دهد.

این محدودیت اتریوم، همراه با توانایی آن در توانمندسازی توسعه دهندگان برای تولید DApps، منجر به ظهور اکوسیستم ICO شد. یک ICO - عرضه اولیه سکه - در ابتدا از اتریوم حمایت مالی شد. که الهام بخش بسیاری از توسعه دهندگان برای جمع آوری سرمایه به طور مشابه بود.

افراد بسیاری چیزهایی را وعده دادند که نتوانستند در پلتفرم فعلی اتریوم ارائه دهند. بنابراین، دیوانگی ناشی از ICO که در آن تیم‌ها، پول زیادی جمع‌آوری کردند اما اغلب نتوانستند به وعده‌های خود عمل کنند.

پس چگونه اتریوم می تواند ادعا کند که یک «کامپیوتر جهانی» است؟ اگر نتواند مقیاس پذیر باشد، مطمئناً نمی تواند رقابت کند؟

 

تالیف شده از:

learncrypto.com

ethereum.org

academy.binance.com

 

 

  بروز شده در  1401/03/31 16:20
map
INSTAGRAM
social
شبکه‌های اجتماعی
CONTACT GET IN TOUCH WITH US
Ghoolbit
cryptocurrency
logo

با توجه به گسترش روز افزون ارزهای دیجتال غول بیت پلتفرم یا به اصطلاح صرافی دیجیتالیست که هر کاربر ارزهای دیجیتال در جهان به آن نیاز دارد ما تمام مبادلات بین کریپتوهای مختلف و ارزهای دیجیتال را انجام می دهیم آیا می خواهید سیستمی امن و ساده مبادلات ارزهای دیجیتال خود را انجام دهید؟ غول بیت این امکان را برای شما فراهم کرده است. سیستم معاملاتی غول بیت زیر نظر نخبگان امنیت شبکه کشور رصد می شود و بالاترین امنیت را درسیستم خود دارا می باشد سیستم معاملاتی غول بیت زیر نظر نخبگان امنیت شبکه کشور رصد می شود و بالاترین امنیت را درسیستم خود دارا می باشد.

تماس با ما
Jordan, Tehran
+98 21 88886982
24/7 Support