EXCHANGE ON THE SHOLDERS OF GIANTS
Ghoolbit
cryptocurrency
ghoolbit
Jordan, Tehran
+98 21 88886982
24/7 Support


مقالات غول بیت

ارز دیجیتال یا Cryptocurrency چیست؟

ارز دیجیتال یا Cryptocurrency چیست؟

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی نوع جدیدی از پول اینترنتی میباشد که می‌توانید برای خرید بصورت آنلاین از آن استفاده کرد. شما حتی میتوانید مبلغی از آن را با هزینه بسیار کم برای دیگران که در هر نقطه از جهان قرار دارند ارسال کنید و برای مبادله آن تنها به یک تلفن هوشمند که به شبکه اینترنت متصل باشد نیاز است.

ممکن است شما بپرسید که این نوع سیستم چه تفاوتی با Paypal یا اپلیکیشن های بانکداری الکترونیکی در تلفن همراه دارد؟ در ظاهر موارد استفاده آنها در خرید کالا یا انتقال پول به دوستان خود بنظر یکسان میاید اما در بطن عملکرد آنها تفاوت هایی دارد. بطور مثال اگر شما بطور منظم به خارج از کشور مبلغی را ارسال میکنید، ارز دیجیتال میتواند ارزان تر و راحتر از سایر خدمات موجود مانند Paypal ی جهت انتقال وجه باشد. امروزه میلیون ها نفر به طور فعال از این روش برای برای این منظور استفاده می کنند.

کریپتوکارنسی یک ارز دیجیتال است که با رمزنگاری امنیت آن تامین شده است و هیچ جایی برای تقلب و جعل آن باقی نگذاشته است. بسیاری از ارزهای دیجیتال، شبکه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند - یک دفتر کل توزیع‌شده که توسط شبکه‌ای متفاوت از رایانه‌ها کار میکنند. یکی از ویژگی‌های مشخص ارزهای دیجیتال این است که معمولاً توسط هیچ مرجع مرکزی صادر نمی‌شوند و از نظر تئوری از دخالت یا دستکاری دولت مصون است.

ارزهای دیجیتال با وجود همه امکاناتی که دارند، تنها دلیلی نیست که توجه افراد را به خود جلب کرده است. کریپتوکارنسی ها علاوه بر اینکه به عنوان  نوع جدیدی از پول اینترنتی استفاده میشوند، یک روش محبوب سرمایه‌گذاری در درازمدت هم می باشند.

1 یورو که بصورت بیت کوین در سال 2009 سرمایه گذاری شد الان در سال 2022 بنظر شما چقدر میتواند ارزشمند باشد؟!

برای تازه واردان به این عرصه این موضوع میتواند بسیار گیج کننده هم باشد که چطور پول اینترنتی جدیدی که حتی نمی توان آن را لمس کرد، اینقدر ارزشمند است؟

 

یاداشت های کلیدی:

ارز رمزنگاری شده شکلی از دارایی دیجیتال مبتنی بر شبکه میباشد که در تعداد زیادی از رایانه ها توزیع شده است. این ساختار غیرمتمرکز به آنها اجازه می دهد خارج از کنترل دولت ها و مقامات مرکزی به فعالیت خود ادامه دهند.

کارشناسان بر این باورند که بلاک چین و فناوری مرتبط با آن بسیاری از فعالیت ها را از جمله امور مالی و حقوقی را مختل خواهد کرد.

یکی از مزایای ارزهای دیجیتال انتقال پول به روشی ارزان تر و سریعتر بر پایه ی سیستم های غیرمتمرکز است که در یک نقطه شکست از بین نمی روند

از معایب ارزهای رمزنگاری شده می توان به نوسان قیمت، مصرف بالای انرژی برای فعالیت های ماینینگ و استفاده در فعالیت های غیرقانونی اشاره کرد.

ارزهای دیجیتال را می توان استخراج کرد یا از صرافی های ارز دیجیتال خریداری کرد. همه سایت های تجارت الکترونیک امکان خرید با ارزهای دیجیتال را ندارند. در واقع، ارزهای دیجیتال، حتی ارزهای محبوبی مانند بیت کوین، به سختی برای معاملات خرده فروشی استفاده می شوند. با این حال، ارزش سرسام‌آور ارزهای دیجیتال باعث محبوبیت آن‌ها به عنوان ابزار معاملاتی شده است و به میزان محدودی از آنها برای نقل و انتقالات برون مرزی نیز استفاده می شود.

 

انواع ارزهای دیجیتال

بیت کوین محبوب ترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال است. شخصی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو آن را اختراع کرد و در سال 2008 از طریق کاغذ سفیدی به دنیا معرفی کرد. امروزه هزاران ارز دیجیتال در بازار وجود دارد.

هر ارز دیجیتال ادعا می کند که عملکرد و مشخصات متفاوتی دارد. به عنوان مثال، اتریوم خود را به عنوان زیربنایی برای پلت فرم قراردادهای  هوشمند عرضه می کند. XRP و ریپل توسط بانک ها برای تسهیل در نقل و انتقالات بین مناطق مختلف جغرافیایی استفاده می شود.

بیت کوین که در سال 2009 در دسترس عموم قرار گرفت، همچنان پرمعامله ترین و تحت پوشش ترین ارز دیجیتال است. تا می 2022، بیش از 19 میلیون بیت کوین با ارزش حدود 576 میلیارد دلار در معاملات در گردش بوده است. این در حالیست که تنها 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت.

در پی موفقیت بیت کوین، بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر که به نام «آلت کوین» شناخته می شوند، راه اندازی شده اند. برخی از این ها کلون یا فورک بیت کوین هستند، در حالی که برخی دیگر ارزهای جدیدی هستند که از ابتدا ساخته شده اند. نام برخی از آنها عبارتند از سولانا(Solana)، لایت کوین (Litecoin)، اتریوم(Ethereum)، کاردانو(Cardano)  و ایاس(EOS). تا نوامبر 2021، ارزش کل همه ارزهای دیجیتال موجود به بیش از 2.1 تریلیون دلار رسیده بود که بیت کوین تقریباً 41٪ از ارزش کل آنها را تشکیل می داد.

 

مزایا و معایب ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال با هدف ایجاد تحول در زیرساخت های مالی معرفی شدند. با این حال، مانند هر انقلابی، مزایا و معایبی در آنها وجود دارد. در مرحله کنونی توسعه ارزهای دیجیتال، تفاوت‌های زیادی بین یک سیستم غیرمتمرکز ایده‌آل با ارزهای دیجیتال در مرحله اجرای عملی آن وجود دارد.

 

برخی از مزایا و معایب ارزهای دیجیتال به شرح زیر است.

مزایای

ارزهای دیجیتال الگوی غیرمتمرکز و جدیدی از پول را نشان می دهند. در این سیستم، واسطه‌های متمرکز مانند بانک‌ها و مؤسسات مالی برای کسب اعتماد در تراکنش‌ها بین دو طرف ضروری نیستند. بنابراین، سیستمی با ارزهای رمزنگاری شده امکان داشتن یک نقطه شکست مانند یک بانک بزرگ یا مجموعه‌ای که بحران‌های مالی را در سراسر جهان میتواند راه بیندازد، (بحرانی که در سال 2008 با شکست مؤسسات در ایالات متحده آغاز شد) را در خود از میان برداشته اند.

ارزهای رمزنگاری شده این اطمینان را میدهند که انتقال مستقیم وجوه بین دو طرف را بدون هیچگونه نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد مانند بانک یا شرکت و یا کارت اعتباری، آسان تر می کنند. چنین انتقال‌های غیرمتمرکز با استفاده از کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی و اشکال مختلف سیستم‌های محرک، مانند اثبات کار یا اثبات سهام، تضمین می‌شوند.

از آنجایی که آنها از واسطه های شخص ثالث استفاده نمی کنند، انتقال ارز دیجیتال بین دو طرف معامله در مقایسه با انتقال پول استاندارد سریعتر انجام میشود. وام های فوری در امور مالی غیرمتمرکز نمونه خوبی از این گونه نقل و انتقالات غیرمتمرکز است. این وام ها که بدون وثیقه پردازش می شوند، می توانند در عرض چند ثانیه در دستور کار قرار گرفته و در معاملات مورد استفاده قرار گیرند.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می تواند سودی را به دنبال داشته باشد. ارزش بازارهای ارزهای دیجیتال در دهه گذشته به شدت افزایش یافته است و در مقطعی به حدود 2 تریلیون دلار رسیده است. تا ماه می 2022، بیت کوین در بازارهای کریپتو بیش از 550 میلیارد دلار ارزش داشته است.

حواله های ارزی یکی از برجسته ترین موارد استفاده از ارزهای دیجیتال است. در حال حاضر، ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین به عنوان ارزهای واسطه ای برای تسهیل نقل و انتقال پول در میان کشورها عمل می کنند. یک ارز فیات را میتوان به بیت‌کوین (یا یک ارز دیجیتال دیگر) تبدیل کرد، به راحتی این ارز میتواند از مرزها بصورت دیجیتال عبور کند و به ارز فیات مقصد تبدیل شود. این روش فرآیند انتقال پول را ساده و ارزان تر می کند.

 

معایب

اگرچه ارزهای دیجیتال ادعا می کنند که یک شکل ناشناس از تراکنش هستند، اما در واقع ارزهای دیجیتال نام مستعار هستند. آنها یک دنباله دیجیتالی از خود به جا می گذارند که آژانس هایی مانند اداره تحقیقات فدرال (FBI) می توانند آن را رمزگشایی کنند. این امر امکان ردیابی تراکنش های مالی شهروندان عادی را برای دولت ها یا مقامات فدرال فراهم می کند

ارزهای رمزنگاری شده به ابزاری محبوب در میان مجرمان برای فعالیت های غیرمجاز مانند پولشویی و خریدهای غیرقانونی تبدیل شده اند. رمزارزها همچنین مورد علاقه هکرهایی هستند که از آنها برای فعالیت های باج افزار استفاده می کنند.

در تئوری، ارزهای رمزنگاری شده غیرمتمرکز هستند، ثروت آنها بین بسیاری از کاربران در یک بلاک چین توزیع می‌شود. در واقعیت، مالکیت بسیار متمرکز دارد. به عنوان مثال، یک مطالعه MIT نشان داد که تنها 11000 سرمایه گذار تقریباً 45 درصد از ارزش فزاینده بیت کوین را در اختیار دارند.

یکی از ادعاهای ارزهای دیجیتال این است که هر کسی می‌تواند آن‌ها را با استفاده از یک کامپیوتر با اتصال به اینترنت استخراج کند. با این حال، استخراج ارزهای رمزپایه محبوب به انرژی قابل توجهی حتی گاهی اوقات به اندازه انرژی مصرفی کل کشورها نیاز دارد. هزینه های گران انرژی همراه با غیرقابل پیش بینی بودن استخراج، ماینر های شرکت های بزرگی استخراج کننده ارزهای دیجیتال که درآمد آنها به میلیاردها دلار می رسد را در این بازار متمرکز کرده است. بر اساس یک مطالعه MIT، %10 از ماینرها 90٪ ظرفیت استخراج را تشکیل می دهند.

ارزهای دیجیتال معامله شده در بازارهای عمومی از نوسانات قیمتی رنج می برند. بیت کوین افزایش سریع و سقوط شدید در ارزش خود را تجربه کرده است، به طوری که در دسامبر 2017 به 17.738 دلار رسید و در ماه های بعد به 7.575 دلار کاهش یافت.

 

چگونه ارز دیجیتال را تهیه کنیم؟

هر سرمایه‌گذاری می‌تواند ارز دیجیتال را از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال، برنامه‌هایی مانند Cash App یا از طریق کارگزاران خریداری کند. یکی دیگر از روش‌های رایج برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، از طریق مشتقات مالی، مانند قراردادهای آتی بیت‌کوین CME، یا از طریق ابزارهای دیگر، مانند تراست بیت‌کوین و ETF بیت‌کوین است.

 

محبوب ترین ارزهای دیجیتال کدامند؟

بیت کوین تا حد زیادی محبوب ترین ارز دیجیتال است و پس از آن سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم، بایننس کوین، سولانا و کاردانو قرار دارند.

  بروز شده در  1401/03/17 10:39
map
INSTAGRAM
social
شبکه‌های اجتماعی
CONTACT GET IN TOUCH WITH US
Ghoolbit
cryptocurrency
logo

با توجه به گسترش روز افزون ارزهای دیجتال غول بیت پلتفرم یا به اصطلاح صرافی دیجیتالیست که هر کاربر ارزهای دیجیتال در جهان به آن نیاز دارد ما تمام مبادلات بین کریپتوهای مختلف و ارزهای دیجیتال را انجام می دهیم آیا می خواهید سیستمی امن و ساده مبادلات ارزهای دیجیتال خود را انجام دهید؟ غول بیت این امکان را برای شما فراهم کرده است. سیستم معاملاتی غول بیت زیر نظر نخبگان امنیت شبکه کشور رصد می شود و بالاترین امنیت را درسیستم خود دارا می باشد سیستم معاملاتی غول بیت زیر نظر نخبگان امنیت شبکه کشور رصد می شود و بالاترین امنیت را درسیستم خود دارا می باشد.

تماس با ما
Jordan, Tehran
+98 21 88886982
24/7 Support