EXCHANGE ON THE SHOLDERS OF GIANTS
Ghoolbit
cryptocurrency
ghoolbit
Jordan, Tehran
+98 21 88886982
24/7 Support


مقالات غول بیت

تفاوت سیستم استخراج در اثبات کار و اثبات سهام چیست؟

تفاوت سیستم استخراج در اثبات کار و اثبات سهام چیست؟

 

 

 

اثبات کار (PoW: Proof of Work)

در این سیستم، اجماع در شبکه بلاکچین برحسب الگوریتم هشینگ (نوعی رمزنگاری) صورت می گیرد و برای جلوگیری از خرج چندباره ی رمزارز، هش ریت شبکه (میزان سختی شبکه برای استخراج) را متناسب قدرت ماینر های شبکه افزایش می دهند تا توان پردازشی ماینرها برای دستکاری هش بلاک های ثبت شده کافی نباشد. این امر باعث می شود که سرعت تشکیل بلاک ها پایین بیاید و در نتیجه تراکنش ها کند تر ثبت شوند؛ همچنین باعث افزایش مصرف برق و فرسوده شدن دستگاه های استخراج و نیاز به بروز کردن آن ها می شود.

در نتیجه، سیستم های جدیدی با تمرکز بر روش کم‌مصرف انرژی پدیدار شده‌اند که مدل اثبات سهام  یکی از برجسته‌ترین آنها است.

 

اثبات سهام (PoS: Proof of Stake)

در این سیستم، اولویت استخراج به کسانی می رسد که به نسبت بقیه، در استخر ارز بیشتری و در مدت طولانی تری بلوکه کرده اند. به این بلوکه و قفل کردن استیکینگ می گویند.

این روش سبب می شود که در هشینگ (رمزنگاری) دیگر نیازی به افزایش سختی شبکه نباشد و نیاز به دستگاه های پیچیده و مصرف برق زیاد برطرف می شود؛ چراکه برای استخراج در این روش، برای استخراج نیاز به استیک کردن مقدار بالای از رمزارز بومی شبکه به مدت بیشتری از بقیه داریم. سرعت ثبت تراکنش ها در این سیستم به دلیل ساده بودن عملیات هشینگ بیشتر از سیستم PoW است و عده کمتری مسئول ثبت تراکنش ها هستند.

 

مزایا و معایب سیستم اثبات کار و اثبات سهام

مزایای سیستم اثبات کار

 این سیستم با افزایش توان پردازشی ماینر ها، سختی هش شبکه خود را زیاد می کند تا از دستکاری هش ها و ساخت بلوک های جعلی جلوگیری کند. همچنین با محدود کردن استخر ها، امکان تقلب در رای گیری به هنگام اجماع را جلوگیری می کند.

این تقلب به این صورت است که بیشتر از نصف ماینر ها با هم تیم شوند تا تراکنش های جعلی خود را ثبت و به هنگام اجماع به نفع خود رای دهند.

در نتیجه شبکه های بلاکچین رمزارز های مبتنی بر سیستم اثبات کار از امنیت بالایی برخوردار هستند.

 

معایب سیستم اثبات کار

علاوه بر سرعت پایین انجام تراکنش، مصرف بالای برق و نیاز به دستگاه های استخراج پیشرفته که قبل تر اشاره شد، ماینر باید هزینه های استخراج مانند خرید دستگاه بیشتر و هزینه های برق دستگاه ها را پرداخت کند؛ پس مجبور است بخشی از سود خود را، یعنی بخشی از رمز ارز حود را بفروشد تا بتواند هزینه ها را پرداخت کند که خود باعث عرضه بیشتر رمز ارز، خروج سرمایه از بازار و در نتیجه افت قیمت رمز ارز شود.

 

 

مزایای سیستم اثبات سهام

 علاوه بر سرعت بالاتر انجام تراکنش،مصرف کم برق و عدم نیاز به دستگاه های استخراج پیشرفته، دیگر سرمایه از شبکه خارج نمی شود و بابت استخراج، عرضه اضافی و افت قیمت نداریم.

علاوه بر این، خود استیک کردن به عرضه کمتر ارز کمک می کند و باعث افزایش قیمت آن می شود.

 

 

معایب سیستم اثبات سهام

از سوی دیگر، اثبات سهام، مجموعه ای از مشکلات خود را دارد. برای مثال، شبکه همچنان در معرض تسلط مهم ترین دارندگان توکن است. این قدرت بیشتری را برای پذیرندگان اولیه و افرادی که بیشترین پول را دارند فراهم می کند.

 شاید با خود بپرسید مسئله اصلی که جلوگیری از تراکنش های جعلی و خرج چندباره ارز بود چه شد؟ چگونه در این روش از تقلب کسانی که ارز بیشتری استیک می کنند و قدرت بیشتری در ثبت تراکنش دارند جلوگیری می کند؟ اگر تقلبی رخ دهد همه سرمایه استیک شده ماینر از او گرفته می شود. اما از آنجایی که این مفهوم هنوز نسبتاً جدید است، ممکن است اشکالاتی داشته باشد که هنوز برای جامعه ارزهای دیجیتال مشهود نیست.

 

 

www.cointelegraph.com

مولف: محمدجواد مبشری MJM

  بروز شده در  1401/05/31 16:47
map
INSTAGRAM
social
شبکه‌های اجتماعی
CONTACT GET IN TOUCH WITH US
Ghoolbit
cryptocurrency
logo

با توجه به گسترش روز افزون ارزهای دیجتال غول بیت پلتفرم یا به اصطلاح صرافی دیجیتالیست که هر کاربر ارزهای دیجیتال در جهان به آن نیاز دارد ما تمام مبادلات بین کریپتوهای مختلف و ارزهای دیجیتال را انجام می دهیم آیا می خواهید سیستمی امن و ساده مبادلات ارزهای دیجیتال خود را انجام دهید؟ غول بیت این امکان را برای شما فراهم کرده است. سیستم معاملاتی غول بیت زیر نظر نخبگان امنیت شبکه کشور رصد می شود و بالاترین امنیت را درسیستم خود دارا می باشد سیستم معاملاتی غول بیت زیر نظر نخبگان امنیت شبکه کشور رصد می شود و بالاترین امنیت را درسیستم خود دارا می باشد.

تماس با ما
Jordan, Tehran
+98 21 88886982
24/7 Support